Zarejestrowani w urzędzie pracy rodzice hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków od 19 marca 2025 r. będą mogli skorzystać z możliwości wydłużenia okresu urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 15 albo 8 tygodni i tym samym pozostawać dłużej o ten okres w spowodowany opieką nad dzieckiem.
Zgodnie z art.33 ust.4g Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w związku z art. 17 c Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych uprawnienie to przysługuje w przypadku urodzenia dziecka:
– przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, do upływu 15. tygodnia po porodzie;
– po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;
– po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu – pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.
W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie brana pod uwagę waga dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.
Aby móc skorzystać z wydłużenia okresu braku zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia, o którym mowa wyżej pamiętaj:
1. Ustalenie prawa do wydłużenia okresu pozostawania w braku zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia następuje jednorazowo na wniosek osoby uprawnionej złożony najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca następującego po upływie okresu urlopu macierzyńskiego wskazanego w oświadczeniu matki/ojca/opiekuna dziecka, złożonym w PUP.
2. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie wydane przez szpital, w którym przebywało dziecko informujące o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka:
1) przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g;
2) po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g;
3) po ukończeniu 37. tygodnia ciąży.
będące podstawą do wydłużenia okresu pozostawania w braku zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia.
3. Opiekun faktyczny dziecka/ osoba, która przysposobiła dziecko ma prawo do wydłużenia okresu pozostawania w braku zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia, jeżeli pobyt dziecka w szpitalu miał miejsce odpowiednio po objęciu dziecka opieką lub po przysposobieniu dziecka.
https://jawor.praca.gov.pl/-/16437957-oswiadczenia-opiekunow-dzieci-o-braku-gotowosci-do-pracy