Rejestracja w Urzędzie Pracy

Ważne!
Ministerstwo Zdrowia informuje, iż każda, nawet nieubezpieczona osoba, będzie diagnozowana bezpłatnie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.  Reguluje to ustawa z dnia
2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych
(Dz. U. poz. 374). W związku z powyższym proszę o powstrzymanie się od rejestracji
w powiatowym urzędzie pracy w celu uzyskania uprawnienia do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego.
 
W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 
z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy
(Dz. U. 2020r. poz. 667), osoby  ubiegające się o nadanie statusu bezrobotnego lub poszukującego pracy składają  wniosek  tylko w postaci elektronicznej do właściwego powiatowego urzędu pracy za pośrednictwem platformy praca.gov.pl (https://www.praca.gov.pl).
 
Rejestracja możliwa będzie za pomocą dwóch metod:
  1. PEŁNA REJESTRACJA ELEKTRONICZNA - polega na wniesieniu do PUP wniosku wrazz załącznikami w postaci elektronicznej po opatrzeniu ich podpisem kwalifikowanym lubprofilem zaufanym odbywa się przez praca.gov.pl. Osoba decyzję o przyznaniu statusu osoby bezrobotnej i ewentualnym prawie do zasiłku otrzyma na konto praca.gov.pl.https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/panelOgolny
 
UWAGA!!!
Pełna rejestracja odbywa się elektronicznie wyłącznie za pomocą portalu praca.gov.pl, posiadając zaufany profil ePUAP lub podpis elektroniczny. Osoby, które nie dysponują profilem zaufanym,
a posiadają dostęp do konta elektronicznego w banku, mają możliwość potwierdzenia swojej tożsamości i założenia profilu zaufanego bez konieczności wizyty w punkcie potwierdzającym.

Profil zaufany – ePUAP – jak założyć?
Aby skutecznie załatwić sprawę w urzędzie przy wykorzystaniu usług elektronicznych opisanych wyżej, musisz potwierdzić swoją tożsamość, np. za pomocą profilu zaufanego Jeżeli jednak nie posiadasz profilu zaufanego, to korzystając z usług bankowości elektronicznej oferowanych przez Twój bank, możesz w prosty sposób taki profil założyć bez wychodzenia z domu, gdyż Twoja tożsamość została już zweryfikowana przez bank. W celu utworzenia profilu zaufanego po zalogowaniu się na stronie Twojego banku odszukaj sekcji dotyczącej zakładania takiego profilu.
   
2. PREREJESTRACJA - odbywa się za pośrednictwem platformy  praca.gov.pl . Osoby w celu dokonania rejestracji przekazują  dane  za  pośrednictwem  formularza  elektronicznego udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Do formularza elektronicznego załącza się skany lub zdjęcia następujących  dokumentów:
  • świadectwa ukończenia szkoły, dyplomy lub inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje lub zaświadczenia o ukończeniu szkolenia;
  • świadectwa pracy i inne dokumenty niezbędne do ustalenia jej uprawnień przysługujących na podstawie przepisów ustawy;
  • dokumenty stwierdzające przeciwwskazania do wykonywania określonych prac, jeżeli takie posiada;
  • osoba niepełnosprawna ubiegająca się o zarejestrowanie jako bezrobotny albo poszukujący pracy, oprócz dokumentów, o których mowa wyżej, przedkłada dokumenty potwierdzające rodzaj i stopień niepełnosprawności.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2020r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz. U. 2020r. poz. 667) zamiast wizyty osobistej osoby ubiegającej się o zarejestrowanie w urzędzie pracy - pracownik urzędu pracy zadzwoni do osoby w celu potwierdzenia, że faktycznie ubiega się ona o rejestrację. Za dzień dokonania rejestracji uznany zostanie dzień przeprowadzenia rozmowy telefonicznej z osobą ubiegającą się o zarejestrowanie jako bezrobotny albo poszukujący pracy.

W związku z powyższym w formularzu elektronicznym  należy wskazać aktualny nr telefonu. 
W przypadku braku wskazanego numeru telefonu, rejestracja nie będzie możliwa.
Informacje o publikacji dokumentu