- Zatrudnianie obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii - unijne pośrednictwo pracy EURES
- Zatrudnienie obywateli państw trzecich w Polsce
- Zezwolenia na pracę
- Zezwolenia na pracę sezonową
- Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
- Praca bez zezwolenia
- Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia
- Powierzenie pracy na podstawie powiadomienia
- Obowiązki pracodawcy
- Ważne kontakty i linki
- Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - Nowa sprawa/kontynuacja
Zatrudnianie cudzoziemców - Powiatowy Urząd Pracy w Jaworze
Zatrudnianie niepełnosprawnych
Zatrudnianie cudzoziemców
Sławomir Urban
Published 28/04/14 - Modified 1 Year ago.
Informacje szczegółowe urzędu
Sprawy z zakresu zatrudniania cudzoziemców prowadzi:
Grzegorz Kozłowski
Published 17/04/19 - Modified 6 Months ago.
Pośrednik Pracy: Ewelina Domagała | tel: 76 729 11 05
Pośrednik Pracy: Małgorzata Służewska | tel: 76 729 11 27
pok. nr 12 (I piętro)
(parter Centrum Aktywizacji Zawodowej)- Siedziba PUP w Jaworze przy
ul. Strzegomskiej 7
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (PSZ-OPWP)
Ewelina Domagała
Published 17/04/19 - Modified 1 Month ago.
Od 29.01.2022 r. obowiązują nowe zasady dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w ramach tzw. procedury uproszczonej, zwanej także "procedurą oświadczeniową". Procedura ta pozwala wykonywać pracę w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Warunki, jakie muszą być spełnione, aby móc skorzystać z procedury uproszczonej:
- Cudzoziemiec musi być obywatelem jednego z 5 państw: Ukrainy, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Armenii, Republiki Mołdawii.
- Praca cudzoziemca nie może być związana z działalnością sezonową określoną następującymi kategoriami PKD (wg rozporządzenia do pobrania tutaj).
- Okres wykonywania pracy nie może być dłuższy niż 24 miesiące, niezależnie od liczby podmiotów powierzających temu cudzoziemcowi wykonywanie pracy.
- Opłata – 100 zł za każde oświadczenie.
Podmiot (pracodawca) powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi składa w oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy w urzędzie właściwym ze względu na siedzibę podmiotu (dotyczy podmiotów posiadających wpis w rejestrze KRS) lub miejsca stałego pobytu - zameldowania na pobyt stały (dotyczy osób fizycznych, w tym osób prowadzących działalność gospodarczą, posiadających wpis do ewidencji działalności CEIDG).
Oświadczenie wraz z załącznikami należy złożyć elektronicznie WYŁĄCZNIE poprzez portal usług elektoronicznych PSZ
W przypadku braku kwalifikowanego podpisu elektronicznego wniosek można podpisać podczas odbioru wpisu do ewidencji w pokoju nr 12 (I piętro) przy ul. Strzegomskiej 7 w Jaworze.
Oświadczenie wraz z załącznikami należy złożyć elektronicznie WYŁĄCZNIE poprzez portal usług elektoronicznych PSZ
W przypadku braku kwalifikowanego podpisu elektronicznego wniosek można podpisać podczas odbioru wpisu do ewidencji w pokoju nr 12 (I piętro) przy ul. Strzegomskiej 7 w Jaworze.
Załącznik nr 1. Dowód wpłaty 100 zł na każdego cudzoziemca – Ważny dowód wpłaty powinien zawierać w tytule: imię nazwisko cudzoziemca, nazwę podmiotu dokonującego wpłaty, oświadczenie o powierzeniu pracy.
Wpłat można dokonywać jedynie na konto odbiorcy: nr rachunku (PKO Bank Polski) 97 1020 5226 0000 6402 0869 6611 Starostwo Powiatowe ul. Wrocławska 26 59-400 Jawor tytuł przelewu: imię i nazwisko cudzoziemca, nazwa pracodawcy, + dopisek "oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi" . |
Załącznik nr 2. Kserokopia ważnego dowodu osobistego lub wpis do bazy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
Załącznik nr 3. Kserokopia wypełnionych stron dokumentu podróży cudzoziemca (lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość) – jeżeli cudzoziemiec przebywa na terenie RP;
Załącznik nr 4. Kserokopia stron dokumentu podróży z danymi osobowymi cudzoziemca – jeżeli cudzoziemiec przebywa poza terytorium RP.
Załącznik nr 5. Oświadczenie pracodawcy o niekaralności w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt 1–6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (automatycnie składane wraz z oświadczneiem przez portal PSZ). Oświadczenie o niekaralności podpisuje wyłącznie podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi, niezależnie od złożonego pełnomocnictwa.
Załącznik nr 6. Jeżeli w imieniu podmiotu występował będzie pełnomocnik – pełnomocnictwo potwierdzone notarialnie (lub jego odpis) lub udzielone przez pracodawcę osobiście w siedzibie Urzędu w pokoju nr 12, przy ul. Strzegomskiej 7 w Jaworze (wzór pełnomocnictwa do pobrania tutaj), zgodnie z Art. 33 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.).
Powiatowy Urząd Pracy wpisuje oświadczenie do ewidencji oświadczeń w ciągu 7 dni roboczych od dnia otrzymania kompletnego i bezbłędnie wypełnionego oświadczenia, zaś w sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego – w ciągu 30 dni.
UWAGA: złożenie niekompletnego oświadczenia lub bez kompletu załączników będzie skutkowało wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych. Nieuzupełnienie braków w przewidzianym terminie spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpatrzenia.
Pracodawca powiadamia pisemnie Urząd o:
1. Podjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni o rozpoczęciu pracy
2. Niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w oświadczeniu
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( t. j.Dz. U. z 2023 r. poz. 735).
- Ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r., o skutkach powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym nielegalnie na terytorium Polski ( Dz. U. z 2012 r. poz.769).
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775) .
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń (Dz. U. z 2017 r. poz. 2345).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według klasyfikacji PKD, w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (Dz. U. z 2017 r. poz. 2348).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie wysokości wpłaty dokonywanej w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożenia oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2350).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2349).
-
Załączniki
-
Załącznik - 6 Upoważnienie do reprezentowania pracodawcy
Załącznik - 6 Upoważnienie do reprezentowania pracodawcy.pdf 63 KB
-
Oświadczenie o niezaleganiu ZUS
Oświadczenie o niezaleganiu ZUS.pdf 265 KB
-
(3)Informacja o podjęciu pracy przez cudzoziemca
(3)Informacja o podjęciu pracy przez cudzoziemca.docx 13 KB
-
Zawiadomienie o niepodjęciu pracy przez cudzoziemca
Zawiadomienie o niepodjęciu pracy przez cudzoziemca.docx 14 KB
-
Oświadczenie o niekaralności
Oświadczenie o niekaralności.docx 48 KB
-
Informacja podmiotu o zakonczeniu zatrudnienia
Informacja podmiotu o zakonczeniu zatrudnienia.docx 12 KB
Zezwolenie na pracę sezonową cudzoziemca (PSZ-WZPS)
Ewelina Domagała
Published 16/04/19 - Modified 1 Month ago.
Procedura wydawania zezwolenia na pracę sezonową
w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaworze
w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaworze
Zezwolenie na pracę sezonową wydaje starosta (powiatowy urząd pracy) wyłącznie prac w sektorach uznanych za sezonowe tj.: ROLNICTWO, LEŚNICTWO, ŁOWIECTWO I RYBACTWO, DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z ZAKWATEROWANIEM I USŁUGAMI GASTRONOMICZNYM. Szczegółowy wykaz działalności w tekście rozporządzenia do pobrania TUTAJ).
Zezwolenie na pracę sezonową wydaje się na czas określony, który nie może być dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Okres pobytu liczony jest od dnia pierwszego wjazdu na terytorium państw obszaru Schengen w danym roku kalendarzowym.
Zezwolenie dotyczy wszystkich cudzoziemców z państw spoza UE/EOG i wydawane jest w formie decyzji administracyjnej.
Podmiot chcący zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową składa do urzędu właściwego ze względu na siedzibę podmiotu (dotyczy podmiotów posiadających wpis w rejestrze KRS) lub miejsca zamieszkania (dotyczy osób fizycznych, w tym osób prowadzących działalność gospodarczą, posiadających wpis do ewidencji działalności CEIDG) wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową.
Procedura wydawania zezwolenia na pracę sezonową w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaworze
W celu uzyskania zezwolenia na pracę sezonową należy złożyć wniosek wraz z załącznikami o wydanie zezwolenia na pracę sezonową. Wniosek należy złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu praca.gov.pl i powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
W przypadku braku kwalifikowanego podpisu elektronicznego wniosek można podpisać podczas odbioru zezwolenia w pokoju nr 12 (I piętro) przy ul. Strzegomskiej 7 w Jaworze.
Podmiot chcący zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową składa do urzędu właściwego ze względu na siedzibę podmiotu (dotyczy podmiotów posiadających wpis w rejestrze KRS) lub miejsca zamieszkania (dotyczy osób fizycznych, w tym osób prowadzących działalność gospodarczą, posiadających wpis do ewidencji działalności CEIDG) wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową.
Procedura wydawania zezwolenia na pracę sezonową w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaworze
W celu uzyskania zezwolenia na pracę sezonową należy złożyć wniosek wraz z załącznikami o wydanie zezwolenia na pracę sezonową. Wniosek należy złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu praca.gov.pl i powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
W przypadku braku kwalifikowanego podpisu elektronicznego wniosek można podpisać podczas odbioru zezwolenia w pokoju nr 12 (I piętro) przy ul. Strzegomskiej 7 w Jaworze.
Dla agencji pracy tymczasowej powierzającym pracę cudzoziemcowi w charakterze pracownika tymczasowego przewidziany został odrębny formularz wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową dostępny na potalu praca.gov.pl
Do każdego wniosku należy dołączyć załączniki:
Załącznik nr 1. Dowód wpłaty 30 zł na każdego cudzoziemca– Ważny dowód wpłaty powinien zawierać w tytule: imię nazwisko cudzoziemca, nazwę pracodawcy, zezwolenie na pracę sezonową.
Do każdego wniosku należy dołączyć załączniki:
Załącznik nr 1. Dowód wpłaty 30 zł na każdego cudzoziemca– Ważny dowód wpłaty powinien zawierać w tytule: imię nazwisko cudzoziemca, nazwę pracodawcy, zezwolenie na pracę sezonową.
Wpłat można dokonywać jedynie na konto odbiorcy: nr rachunku (PKO Bank Polski) 97 1020 5226 0000 6402 0869 6611 Starostwo Powiatowe ul. Wrocławska 26 59-400 Jawor tytuł przelewu: imię i nazwisko cudzoziemca, nazwa pracodawcy, zezwolenie na pracę sezonową) |
Załącznik nr 2. Kserokopia ważnego dowodu osobistego lub wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
Załącznik nr 3. Kserokopia wypełnionych stron dokumentu podróży cudzoziemca (lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość) i kserokopia ważnego dokumentu pobytowego – jeżeli cudzoziemiec przebywa na terenie RP.
Załącznik nr 4. Kserokopia paszportu z danymi osobowymi cudzoziemca – jeżeli cudzoziemiec przebywa poza terytorium RP.
Załącznik nr 5. Oryginał informacji starosty o lokalnym rynku pracy wydanym przez powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na główne miejsce wykonywania pracy (w przypadku, gdy niemożliwe jest wskazanie głównego miejsca informację starosty wydaje powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę pracodawcy).
Informacja starosty nie jest wymagana, jeżeli wniosek dotyczy obywateli 5 państw: Ukrainy, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Armenii, Republiki Mołdawii.
Załącznik nr 6. Dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje cudzoziemca (jeżeli tak wynika z informacji starosty) w języku polskim (przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego).
Załącznik nr 7. Jeżeli w imieniu podmiotu występował będzie pełnomocnik – pełnomocnictwo potwierdzone notarialnie (lub jego odpis) lub udzielone przez pracodawcę osobiście w obecności urzędnika, zgodnie z Art. 33 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.).
Załącznik nr 8. Oświadczenie pracodawcy o niekaralności w związku z okolicznościami, o których mowa w art.88j ust.1 pkt 3-7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Oświadczenie o niekaralności podpisuje wyłączniepodmiot powierzający pracę cudzoziemcowi, niezależnie od złożonego pełnomocnictwa.
Załącznik nr 9. Jeżeli wniosek składa agencja pracy: potwierdzenie skierowania cudzoziemca do pracodawcy użytkownika (oświadczenie pracodawcy użytkownika lub umowa z pracodawcą użytkownikiem).
Załącznik nr 10. Jeżeli pracodawca występuje o wpisanie wniosku do ewidencji na kolejne 2 lub 3 lata dla jednego cudzoziemca – dokumenty potwierdzające, że w ciągu ostatnich 5 lat zatrudniał go oraz dokumenty potwierdzające, że nie zalega za ten okres z uiszczeniem zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli były wymagane w związku z pracą wykonywaną przez danego cudzoziemca.
Pracodawca otrzymuje dwa egzemplarze zezwolenia, z czego jeden przekazuje cudzoziemcowi, którego zezwolenie dotyczy.
Starosta wpisuje wniosek do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej i wydaje pracodawcy zaświadczenie o wpisie wniosku do ewidencji (w sprawach niewymagających postępowania wyjaśniającego w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia kompletnego wniosku, w sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku).
Pracodawca przekazuje zaświadczenie cudzoziemcowi.
Po przyjeździe cudzoziemca, pracodawca przedstawia w Powiatowym Urzędzie Pracy oświadczenie o zgłoszeniu się cudzoziemca w celu wykonywania pracy sezonowej oraz kopię dokumentu podróży z ważną wizą w celu wykonywania pracy sezonowej lub potwierdzeniem wjazdu w ramach ruchu bezwizowego.
Pracodawca otrzymuje dwa egzemplarze zezwolenia, z czego jeden przekazuje cudzoziemcowi, którego zezwolenie dotyczy.
Pracę na warunkach określonych w zaświadczeniu o wpisie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do ewidencji wniosków uważa się za legalną od dnia, w którym podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi przedstawił oświadczenie o zgłoszeniu się cudzoziemca w celu wykonywania pracy sezonowej wraz z załącznikami.
Wydanie nowego zezwolenia na pracę sezonową nie jest wymagane, jeżeli:
- nastąpiła zmiana siedziby lub miejsca zamieszkania, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub przejęcie zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę;
- nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę;
- podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi i cudzoziemiec zawarli umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej
- cudzoziemcowi (obywatelowi Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Republiki Gruzji, Republiki Armenii lub Ukrainy) na okres 30 dni powierzono pracę innego rodzaju niż sezonowa
Wydanie przedłużenia na pracę sezonową:
Przedłużenie zezwolenia następuje na pisemny wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, złożony nie wcześniej niż w terminie 90 dni i nie później niż w terminie 30 dni przed upływem okresu ważności zezwolenia.
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, składając wniosek o wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową, poza załącznikami 1-10, dodatkowo dołącza do wniosku:
1) umowę pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a cudzoziemcem, będącą podstawą wykonywania pracy zgodnie z zezwoleniem na pracę sezonową;
2) dokumenty potwierdzające opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli były wymagane w związku z wykonywaniem pracy przez cudzoziemca.
Jeżeli podmiot, który złożył wniosek o przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową nie powierzał pracy danemu cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową w okresie bezpośrednio poprzedzającym złożenie wniosku to nie dołącza do wniosku w/w dokumentów.
Podstawa prawna:
Przedłużenie zezwolenia następuje na pisemny wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, złożony nie wcześniej niż w terminie 90 dni i nie później niż w terminie 30 dni przed upływem okresu ważności zezwolenia.
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, składając wniosek o wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową, poza załącznikami 1-10, dodatkowo dołącza do wniosku:
1) umowę pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a cudzoziemcem, będącą podstawą wykonywania pracy zgodnie z zezwoleniem na pracę sezonową;
2) dokumenty potwierdzające opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli były wymagane w związku z wykonywaniem pracy przez cudzoziemca.
Jeżeli podmiot, który złożył wniosek o przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową nie powierzał pracy danemu cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową w okresie bezpośrednio poprzedzającym złożenie wniosku to nie dołącza do wniosku w/w dokumentów.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( t. j. Dz. U. z 2021 r. poz 1100 z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r., o skutkach powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym nielegalnie na terytorium Polski ( Dz. U. z 2012 r. poz.769).
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.) .
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń (Dz. U. z 2017 r. poz. 2345).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według klasyfikacji PKD, w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (Dz. U. z 2017 r. poz. 2348).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie wysokości wpłaty dokonywanej w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożenia oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2350).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2349).
-
Załączniki
-
Załącznik 5 - Oświadczenie pracodawcy o niekaralności
Załącznik 5 - Oświadczenie pracodawcy o niekaralności.pdf 134 KB
-
Załącznik - 6 Upoważnienie do reprezentowania pracodawcy
Załącznik - 6 Upoważnienie do reprezentowania pracodawcy.pdf 63 KB
-
Oświadczenie o niezaleganiu ZUS
Oświadczenie o niezaleganiu ZUS.pdf 265 KB
-
Oświadczenie podmiotu powierzajacego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o zgłoszeniu się cudzoziemca w celu wykonywania pracy sezonowej
Oświadczenie podmiotu powierzajacego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o zgłoszeniu się cudzoziemca w celu wykonywania pracy sezonowej.pdf 294 KB
Informacja starosty na temat możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonanie pracy cudzoziemcowi
Łukasz Jedynak
Published 15/04/19 - Modified 5 Years ago.
Zmiany w ubieganiu się o wydanie informacji starosty na temat możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykownywanie pracy cudzoziemcowi.
Informujemy, że rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 czerwca 2018r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenia na pracę jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw poz. 1264.
Zmiana rozporządzenia upraszcza procedurę wydawania zezwoleń na pracę w przypadkach podejmowania prac w zawodach określonych w załączniku do rozporządzenia. Wykaz zawodów obejmuje 289 zawodów.
Uproszczenie procedury polega na tym, że w przypadku zawodów ujętych w wykazie wojewoda wydaje zezwolenia na pracę bez konieczności przedstawienia informacji starosty, o której mowa w art. 88c ust1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Istotne, jest również iż rozporządzenie wchodzi w życie 1 lipca br., ale nowe przepisy będą miały zastosowanie także do wcześniej wszczętych i jeszcze niezakończonych postępowań.
W załączniku zamieszczono ww. rozporządzenie.
Informujemy, że rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 czerwca 2018r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenia na pracę jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw poz. 1264.
Zmiana rozporządzenia upraszcza procedurę wydawania zezwoleń na pracę w przypadkach podejmowania prac w zawodach określonych w załączniku do rozporządzenia. Wykaz zawodów obejmuje 289 zawodów.
Uproszczenie procedury polega na tym, że w przypadku zawodów ujętych w wykazie wojewoda wydaje zezwolenia na pracę bez konieczności przedstawienia informacji starosty, o której mowa w art. 88c ust1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Istotne, jest również iż rozporządzenie wchodzi w życie 1 lipca br., ale nowe przepisy będą miały zastosowanie także do wcześniej wszczętych i jeszcze niezakończonych postępowań.
W załączniku zamieszczono ww. rozporządzenie.
-
Załączniki
-
Rozporządzenie Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 czerwca 2018r
Rozporządzenie Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 czerwca 2018r.pdf 252 KB
Menu Display
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- Niskie Podatki
-
Tarcza antykryzysowa COVID-19
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw (PKD 56.30.Z, 93.29.A lub 93.29.Z)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw - Sklepiki szkolne (15zze4a)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw określonych branż (rozp. rozdz. 3)
- Pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy (art.15zzd)
- Pożyczka dla organizacji pozarządowych (art.15zzda)
- Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych (art.15zzc)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (art.15zzb)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych (art.15zze)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla kościelnej osoby prawnej (art.15zze2)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw określonych branż (art.15zze4)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy FGŚP - sklepiki szkolne (art.15gga1)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy z określonych branż FGŚP (art.15gga)
- Rozliczenie wniosku w zakresie otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z określonych branż FGŚP (art.15gga)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy FGŚP (art.15g)
- Rozliczenie z otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z FGŚP (art.15g)
- Dofinansowanie ze środków FGŚP do wynagrodzeń pracowników zabytków lub infrastruktury z nim związanej (art.15ga)
- Świadczenia ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników nieobjętych przestojem (art.15gg)
- Rozliczenie wniosku w zakresie otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z FGŚP na podstawie art.15gg
- Dane kontaktowe do pracowników PUP i WUP udzielających informacji o wsparciu
- Pomoc w poszukiwaniu kandydatów do pracy
- Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy
-
Wsparcie tworzenia miejsc pracy
- Pomoc oferowana przez Doradcę Klienta
- Prace interwencyjne
- Roboty publiczne
- Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
- Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy
- Jednorazowa refundacja składek na ubezpieczenia społeczne
- Świadczenie aktywizacyjne
- Bon zatrudnieniowy
- Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+
- Grant na telepracę
- Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnionych bezrobotnych do 30 roku życia
- Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy za zatrudnione osoby powyżej 50 roku życia
- Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30 roku życia
- Prace społecznie użyteczne
- Zwrot części albo całości kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne
- Obowiązki pracodawcy
-
Zatrudnianie niepełnosprawnych
- Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej
- Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
- Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy
- Zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego
- Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych
- Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
- Zgłoszenie oferty pracy
-
Zatrudnianie cudzoziemców
- Zatrudnianie obywateli państw UE/EOG i Szwajcarii – unijne pośrednictwo pracy EURES
- Zatrudnienie obywateli państw trzecich w Polsce
- Zezwolenia na pracę
- Zezwolenia na pracę sezonową
- Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
- Praca bez zezwolenia
- Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia
- Powierzenie pracy na podstawie powiadomienia
- Obowiązki pracodawcy
- Zmiany do ustawy
- Ważne kontakty i linki
- Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy